Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Żywe płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa botanik, osłania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Daje miły cień, daje schron ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego założeniem musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu intymnych zakamarków? Winniśmy też zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa czy też krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W czasie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje opinia, iż najlepsze na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy uzyskają odpowiednią wielkość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety z Winylu preferujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Delikatne tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy a także prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na przymrozki buki i graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, na skutek tego otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o różnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat i ścieżek, izolują od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy pozyskać dość spore żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To rozwiązanie zdaje prawidłowo egzamin także w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można też strzyc, jednak wówczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty polecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy popularne są zielone sztacheta PVC z laurowiśni albo zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było opatulić na zimę agrowłókniną i bez trudności wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać szczególnie dekoracyjny płot, należałoby posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztachety z plastyku strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s